زیرپورتال اختصاصی جشنواره فرهنگی ادبی و هنری > صفحه اصلي
کمينه  
 
 |  ورود جمعه 4 اسفند 1396
 
 
     
 
راضیه باباخانی، مدیر کانون پرورش فکری خراسان رضوی:  

اخبار عمومی

دبیرخانه فانوس
 

  سرکارخانم راضیه باباخانی، مدیر کانون پرورش فکری خراسان رضوی:

با جشنواره فانوس می‏خواهیم بصیرت آن‏هایی که بصیرت‏شان کم است، به خصوص بصیرت نوجوانان و جوانان را  افزایش دهیم تا در صف دشمنان قرار نگیرند.

 مدیر کانون پرورش فکری خراسان رضوی ظهر یکشنبه طی نشست خبری بصیرت‏افزایی را در راستای اهداف اصلی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برشمرد و اظهار داشت: پرورش خلاقیت‏های کودکان و نوجوانان بر اساس تربیت اسلامی هدف اصلی و اساس شکل‏گیری کانون بوده و هست، وقتی هدف این باشد بصیرت‏افزایی هم در راستای همین هدف قرار می‏گیرد. از سویی مباحثی که پیرامون فتنه سال 88 پیش ما را بر آن داشت که جشنواره‏ای با محتوای بصیرت‏افزایی در میان نوجوانان و جوانان برگزار کنیم تا با فراهم آمدن زمینه‏های شناخت در جامعه کمتر شاهد مسائلی نظیر فتنه 88 باشیم.

راضیه باباخانی نخستین جشنواره فرهنگی، هنری و ادبی فانوس را محملی برای آشنایی نسل نوجوان و جوان با موضوع بصیرت عنوان کرد و خاطرنشان کرد: از زمان پیامبران الهی کسانی که به بصیرت و شناخت رسیده‏اند جزو پیروان راستین آن‏ها در آمده‏اند و آن‏هایی که به شناخت نرسیده‏اند در صف دشمنان قرار گرفته‏اند. ما ولایت فقیه را دنباله رسالت انبیا می‏دانیم از این رو امروز کسانی که روبروی آن قرار می‏گیرند یا معاند هستند یا بصیرت ندارند. معاند که تکلیفش روشن است و ما با او کاری نداریم اما طرف حساب ما جشنواره فانوس آن‏هایی است که بصیرت‏شان کمتر است، می‏خواهیم بصیرت این افراد به خصوص نوجوانان و جوانان را افزایش دهیم تا در صف دشمنان قرار نگیرند.

مدیر کانون پرورش فکری خراسان رضوی در ادامه صدا و سیمای استان، آموزش و پرورش استان، استانداری و معاونت‏های فرهنگی شهرداری‏‏ را حامیان اصلی جشنواره «فانوس» دانست.

وی در پایان گفته‏های خود ایجاد شور و نشاط در میان جوانان و نوجوانان خراسانی را یکی دیگر از اهداف جشنواره فانوس عنوان کرد و افزود: سوای سه برگزیده‏ای که برای هر بخش انتخاب می‏شوند خود کانون نیز از از برخی آثار تقدیر به‏عمل خواهد آورد. از آنجا که این جشنواره اولین جشنواره استانی ماست می خواهیم حضور نوجوانان و جوانان در آن فقط به یکبار خلاصه نشود و در سال‏های بعدی و دوره‏های بعدی این جشنواره از حضور و انرژی این نیروهای جوان بهرمند شویم.

دبير نخستین جشنواره فرهنگی و هنری فانوس نیز در ادامه این نشست به دلیل همزمانی ایام عید و  مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره از تمدید این زمان خبر داد و گفت: استقبال خوب نوجوانان و جوانان از جشنواره سبب شد که مهلت ارسال آثار را تا 20 فروردین 91 تمدید کنیم. کنار تمدید زمان ارسال آثار باتوجه به آثار انمیشینی بسیاری که نوجوانان برای ما ارسال کرده‏اند بخش انیمیشن را هم به بخش‏های رده‏ سنی نوجوانان اضافه کردیم و آثار برگزیده آن را در مراسم پایانی جشنواره فانوس مورد تقدیر قرار خواهیم داد.

فرهاد آقابيگي ادامه داد: تاکنون در حدود 1600 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است که با توجه شیوه ارسال آثار نهادهایی مثل آموزش و پرورش که به‏صورت کلی و یکجاست این تعداد تا پایان سال به 3000 اثر خواهد رسید. از طرفی با توجه به تمدید زمان ارسال آثار قطعا تعداد آثار از این نیز فراتر خواهد رفت.

كارشناس روابط عمومي و امور بين‏الملل استان همچنین از پیگیری کانون پرورش فکری خراسان رضوی جهت تشکیل اتاق فکری با موضوعات جشنواره با حضور سازمان‏های فرهنگی استان خبر داد و
تصریح کرد: هدف اصلی جشنواره فانوس در این است که با همکاری دیگر نهادها آثار رسیده به این جشنواره را بازتولید کنیم و دوباره به جامعه بازتاب بدهیم و آن را به صورت یک اکوی فرهنگی برگزار کنیم تا بتوانیم با همپوشانی‏ای که از جانب دیگر نهادها صورت می‏گیرد منشا تولیدات تازه‏تر و کامل‏تری در این زمینه‏ها باشیم. این شکل نگاه نه تنها سبب می‏شود که جشنواره مختومه نشود بلکه زمینه کارهای فرایندی را نیز فراهم می‏آورد.

رونمایی از مولتی مدیا جشنواره به همراه برگزاری نمایشگاهی از آثار برگزیده دیگر مواردی بودند که آقابیگی از آن‏ها به‏عنوان برنامه‏های اختتامیه جشنواره فانوس در حضور مسئولان کشوری و استانی نام برد.

شایان توجه است که این جشنواره با موضوعاتی همچون درس های انقلاب، هویت، دوست‏یابی و خانواده، دشمن شناسی و فرهنگ اسلامی و بومی در سه بخش فرهنگی شامل نشریه دیواری، وبلاگ نویسی، تحقیق و پژوهش، بخش ادبی شامل شعر و داستان و بخش هنری شامل نقاشی، نمایش‌نامه نویسی، عکاسی،  انیمیشن در دو رده سنی نوجوان(۱۷-۱۲ سال) و جوان (۲۵-۱۸ سال)، ۱۰اردیبهشت 91 همزمان با هفته معلم در مشهد برگزار خواهد شد.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت این جشنواره به نشانی http:// fanoos.kpf-khr.ir مراجعه کنند.

 

 

 

  .::اتصال به منبع خبری ::.